I Szkolny Konkurs Recytatorski im. K. Makuszyńskiego - klasy I-III
3 grudnia w naszej szkole odbyła się druga część I Szkolnego Konkursu Recytatorskiego im. Kornela Makuszyńskiego - tym razem przeznaczona dla uczniów klas I-III. Wszyscy recytowali „Przygody Koziołka Matołka”. Organizatorem konkursu była p. Barbara Kuta. Do recytacji dzieci były przygotowywane przez: p. Irenę Golonkę (kl. I), p. Alicję Bańbor (kl. II) oraz p. Barbarę Kutę (kl. III). W konkursie wzięło udział po 7 uczniów z klasy I i II oraz 4 uczniów z klasy III. Fragmenty przygód Koziołka Matołka były ciekawie zaprezentowane.
Jury w składzie: p. Bogusława Serwicka, p. Anna Kaczówka oraz ksiądz Bogdan Więcek wyłoniło następujących zwycięzców:
I miejsce - Angelika Garstka - klasa II
II miejsce – Izabela Chmura - klasa III
III miejsce – Gabriela Ryczek - klasa II
wyróżnienie – Oliwia Kardaś - klasa I
wyróżnienie – Katarzyna Kogut - klasa I
wyróżnienie – Dawid Kowal - klasa III
Wszyscy zwycięzcy otrzymają dyplomy oraz nagrody książkowe, natomiast wyróżnieni oprócz dyplomów dostaną nagrody rzeczowe.
Celem konkursu było zapoznanie uczniów z twórczością Kornela Makuszyńskiego oraz demonstracja prawidłowej recytacji zgodnej z podstawowymi kryteriami.
Gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym życząc im równocześnie dalszych sukcesów w konkursach.
W poprzednim roku szkolnym nasza szkoła przyłączyła się do projektu "Poczytaj mi przyjacielu” zainicjowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Pierwsze spotkanie w tym roku szkolnym dotyczące realizacji tego projektu odbyło się 24 listopada 2015 roku. Uczniowie klasy III czytali dzieciom z kasy I i II. Spośród wielu pięknych książek wybraliśmy „Przygody Koziołka Matołka”, ponieważ jego autorem jest nasz przyszły patron szkoły – Kornel Makuszyński. Dzieci z uwagą słuchały czytania trzecioklasistów o czym świadczyła duża aktywność podczas odpowiadania na pytania związane z wysłuchanym tekstem. Za prawidłowe odpowiedzi dzieci otrzymywały nagrody jakimi były owoce. Do czytania fragmentów tej książki uczniowie przygotowywali się wcześniej, aby przestrzegać wszystkie poznane kryteria dotyczące wzorowego czytania. Wśród czytających znaleźli się: Dawid Kowal, Amelia Dynak, Karolina Ryczek, Izabela Chmura, Aleksandra Michalczyk i Adrian Kogut. Podczas słuchania można było zaobserwować na twarzach wiele uśmiechów i radości, czego powodem były humorystyczne teksty.
Dzieci dokładniej poznały przygody głównego bohatera. Kontakt z młodszymi stał się okazją do integracji czyli budowania więzi. Publiczne wystąpienia pozwoliły zyskać większej pewności siebie.
Celem edukacyjnym tego spotkania było: zwiększenie aktywności, promowanie czytelnictwa, zainteresowanie przygodami Koziołka Matołka oraz twórczością Kornela Makuszyńskiego, jak też dostarczenie wiedzy o przyszłym patronie szkoły.
26 listopada w naszej szkole odbyły się Andrzejki. Uczestniczyli w tej imprezie uczniowie całej szkoły.
Zabawa zaczęła się o godz. 10.30. Nasz kolega z gimnazjum Dawid Garstka grał piękne melodie na organach. Były różne tańce, zabawy, konkursy i wróżby przygotowane przez Samorząd Uczniowski. Nasze mamy przygotowały pyszny poczęstunek.
Dzień był wyjątkowo udany. Wszyscy się dobrze bawili. Mam nadzieję, że w przyszłym roku również będziemy się dobrze bawić z tej okazji.
25 listopada to Światowy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu naszą szkołę opanowały małe, duże, mięciutkie, puszyste i kolorowe misie. A oto kilka wypowiedzi uczniów opisujących swoje wrażenia z tego dnia.
25 listopada w naszej szkole został zorganizowany Dzień Pluszowego Misia. Dzień ten był inny niż wszystkie dni w szkole. Wiele dzieci przyniosło swoje ulubione maskotki. Ja też wzięłam puszystego i mięciutkiego misia, z którym się nie rozstaje ani na chwilkę. Zasypiam z nim i budzę się koło niego. W tym dniu odbył się również konkurs na największego misia, w którym...
W dniu 19.11.2015 r. uczniowie klasy II i III wzięli udział w III Gminnym Turnieju GRY W DWA OGNIE organizowanym przez Publiczną Szkołę Podstawową w Nieczajnie Górnej. Hasło tegorocznych rozgrywek brzmiało „O kondycję dbamy – więc w ‘Dwa ognie’ gramy”.
Celem turnieju było:
wykorzystanie aktywności fizycznej dla rozwoju motorycznego i fizycznego uczniów,
motywacja do codziennej aktywności fizycznej,
nauka aktywnego sposobu spędzania wolnego czasu,
uczciwa rywalizacja a nie walka za wszelką cenę,
integracja dzieci z wielu szkół.
W rozgrywkach uczestniczyło 6 drużyn, składających się z uczniów klas I–III z Gruszowa Wielkiego, Smęgorzowa, Nieczajnej Górnej, Szarwarku, Żelazówki i Dąbrowy Tarnowskiej (SP-2).
Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie:
Magdalena Ryczek - klasa II
Bartosz Bork - klasa II
Aleksandra Lekarczyk - klasa II
Wiktoria Dzięgiel - klasa III
Amelia Dynak - klasa III
Adrian Kaczówka - klasa III
Emilia Kowal - klasa III
Uczniów tych przygotowywały do turnieju p. Alicja Bańbor i p. Barbara Kuta.
W systemie rozgrywek „każdy z każdym” zwyciężyła drużyna z Nieczajny Górnej. Na drugim miejscu znalazła się nasza drużyna, jako trzeci na podium stanęli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej.
Pochwała dla dzieci z naszej szkoły należy się nie tylko za zdobycie wysokiego miejsca, ale także za kierowanie się w grze zasadami fair play i tym samym za godne reprezentowanie Smęgorzowa.
Na uwagę zasługuje bardzo dobra organizacja tego turnieju. Zostaliśmy mile przyjęci. zorganizowano sprawny przebieg turnieju oraz smaczny poczęstunek dla dzieci, nauczycieli i opiekunów. Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe medale, a za zdobycie miejsca na podium szkoła otrzymała dyplom. Organizatorom turnieju składamy serdeczne podziękowania. Dzięki temu spotkaniu dzieci miały możliwość rywalizacji oraz poznania nowych kolegów. Była to dla wszystkich wspaniała lekcja edukacji fizycznej, zdrowotnej i społecznej.
Gminne IMS w tenisie stołowym dziewcząt i chłopców
W dniu 30 listopada 2015 r. w ramach realizacji kalendarza zawodów Szkolnego Związku Sportowego zostały przeprowadzone Gminne Igrzyska Młodzieży Szkolnejw tenisie stołowym dziewcząt i chłopców szkół podstawowych w kategorii indywidualnej i drużynowej. Do rywalizacji przystąpili tenisiści z następujących szkół naszej gminy: SP-2 w Dąbrowie Tarnowskiej, SP w Nieczajnie Górnej i SP w Smęgorzowie. Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie: Iwona Bobro, Julia Kowal, Natalia Miotła, Monika Ryczek, Jacek Ciećko, Kamil Korzec, Marcin Ryczek z klasy VI i Dawid Drąg z klasy V.
Wyniki indywidualne dziewcząt:
II miejsce – Natalia Miotła
III miejsce – Monika Ryczek
IV – Iwona Bobro
VI – Julia Kowal
Wyniki drużynowe dziewcząt:
II miejsce – V-ce mistrz Gminy – Natalia Miotła i Monika Ryczek
III miejsce – Iwona Bobro i Julia Kowal
Wyniki indywidualne chłopców:
I miejsce – Jacek Ciećko
II miejsce – Marcin Ryczek
III miejsce – Dawid Drąg
V miejsce – Kamil Korzec
Wyniki drużynowe chłopców:
I miejsce – mistrz Gminy – Jacek Ciećko i Marcin Ryczek
II miejsce – V-ce mistrz Gminy – Dawid Drąg i Kamil Korzec
Zwycięzcy z miejsc I–VI indywidualnie i drużynowo pierwsze dwa zespoły wywalczyli awans do zawodów o mistrzostwo powiatu.
Zawodniczki do Turnieju przygotował i Turniej sędziował p.Stanisław Jarmuła. Gratulujemy.
Konkurs Piosenki Religijnej "Śpiewem otwierali Niebo"
25 listopada 2015 roku uczestniczyliśmy w organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej III Powiatowym Konkursie Piosenki Religijnej „Śpiewem otwierali Niebo”.
Wśród solistów klas młodszych Emilia Kowal z klasy III zdobyła II miejsce za wykonanie piosenki pod tytułem „Ruszaj, ruszaj tam”. W kategorii solistów klas V-VI naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy VI Julia Kowal śpiewając piosenkę „Gdyby wiara twa”, za wykonanie której także otrzymała II miejsce. Prezentacjom przysłuchiwała się komisja oraz licznie zgromadzona widownia.
Na uwagę zasługuje przemyślana i bardzo dobra organizacja konkursu. Bardzo dziękujemy za możliwość udziału w nim, za przyznane miejsca, dyplomy, nagrody i poczęstunek.
W dniu dzisiejszym Kuratorium Oświaty w Krakowie podało listę uczniów zakwalifikowanych do etapu rejonowego konkursu matematycznego. Na liście tej znalazł się nasz uczeń - Kamil Korzec z klasy VI.
Gratulujemy!!!
Etap rejonowy odbędzie się w środę 16 grudnia.
Jest to trzeci uczeń z naszej szkoły, który zakwalifikował się do etapu rejonowego konkursów przedmiotowych organizowanych przez Małopolskie Kuratorium Oświaty w Krakowie.
administrator dnia 26/11/2015
Świąteczne Kartki Dobroczynne
Nasza szkoła włączyła się kolejny raz w akcję Stowarzyszenia "Sursum Corda". Na przerwach można kupić Świąteczne Kartki Dobroczynne w cenie 2 zł. Wzory można zobaczyć na stronie stowarzyszenia.
25 listopada 2015 r. (środa) odbędzie się zebranie z rodzicami. Zebranie rozpocznie się o godz. 16.30 zebraniem ogólnym z dyrektorem na holu. Wszyscy nauczyciele będą w szkole od godz. 16.15. O godz. 16.15 odbędzie się spotkanie dyrektora ze Szkolną Radą Rodziców.
administrator dnia 23/11/2015
Wycieczka do Pacanowa
Dzień 17 listopada był dawno oczekiwany i bardzo upragniony przez uczniów kl. II i III. Tego dnia odbyła się wycieczka do Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie. Wieś ta położona jest w województwie świętokrzyskim, w powiecie buskim. Sławę zawdzięcza „Przygodom Koziołka Matołka”.
Głównym celem wyjazdu było bliższe zapoznanie się z miejscem, do którego wędrował Koziołek Matołek, tytułowy bohater książki napisanej przez naszego przyszłego patrona szkoły – Kornela Makuszyńskiego. Przy tej okazji dzieci utrwaliły najsłynniejsze postaci z bajek polskich, rosyjskich, niemieckich, szkockich, norweskich, francuskich, hiszpańskich oraz włoskich, które rozpoznawały po wyglądzie flag.
Kiedy przyjechaliśmy na miejsce zauroczyło nas zewnętrzne piękno budynku Europejskiego Centrum Bajki znajdującego się w „Zaczarowanym ogrodzie”, pełnym zieleni, wykonanych z gipsu i wikliny bajkowych postaci, labiryntów oraz miniaturowych budowli.
Wewnątrz tej wspaniałej budowli zwiedzaliśmy wiele różnych komnat, po których oprowadzała nas pani przewodnik. Było tam także kilka okazji do zabawy. Do największych atrakcji należała podróż zaczarowanym pociągiem. Przez jego okna mogliśmy obserwować piękno naszej polskiej ziemi, podwodne krainy oraz kosmos. Bardzo przyjemnie upłynął nam też czas w bawialni oraz na lekcji teatralnej, podczas której poznaliśmy różne rodzaje marionetek, pacynek używanych w teatrzyku kukiełkowym.
Bardzo szybko minął czas przeznaczony na zwiedzanie wnętrza budynku, gdzie często przebywaliśmy w towarzystwie komicznego Koziołka Matołka.
Bezdeszczowa, listopadowa pogoda pozwoliła na to, by dalszy czas spędzić na spacerze po zaczarowanym ogrodzie. Była to doskonała okazja do zrobienia pamiątkowych zdjęć we wnętrzu bajkowych budowli i w towarzystwie kolorowych postaci z wielu znanych nam książek dla dzieci.
Europejskie Centrum Bajki jest miejscem, które dostarczyło uczniom, rodzicom i nauczycielom „tysiąca wrażeń”. To bardzo udana wycieczka na długo pozostanie w naszej pamięci.
Część uczestników zwiedziła również kościół św. Marcina w Pacanowie, który stanowi Sanktuarium Jezusa Konającego, a w 2008 r. decyzją papieża Benedykta XVI został podniesiony do rangi Bazyliki Mniejszej.
III Powiatowy Konkurs Recytatorski "Od Niepodległości do Niepodległości"
13 listopada 2015 r. w Żdżarach koło Radgoszczy odbył się III Powiatowy Konkurs Recytatorski „Od Niepodległości do Niepodległości” z okazji 97. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i poświęcony obronie wartości niepodległościowych w latach 1798 – 1989.
Celem konkursu jest propagowanie kultury literackiej i recytacji poezji, krzewienie wartości patriotycznych wśród dzieci i młodzieży, szczególnie niepodległościowych i wolnościowych.
Organizatorami konkursu są: Dąbrowski Dom Kultury, Powiatowa Biblioteka Publiczna w Brniu, Gminna Biblioteka Publiczna w Radgoszczy i Urząd Gminy w Radgoszczy.
Recytatorzy występowali w trzech kategoriach wiekowych i prezentowali po jednym utworze, którego czas nie przekraczał 6 minut. Niezależne i kompetentne jury powołane przez organizatorów oceniało dobór repertuaru, dykcję i ogólne wrażenie artystyczne.
Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice klasy piątej: Klaudia Bork i Joanna Kozaczka.
Obie wygłosiły wiersze patriotyczne, których autorem jest Kornel Makuszyński, przyszły patron naszej szkoły. Chcieliśmy zaprezentować na szerszym forum sylwetkę poety, jako patriotę, który kochał Polskę i pragnął jej wolności.
W końcowym rezultacie nasze reprezentantki zajęły bardzo wysokie miejsca. Klaudia Bork za recytację wiersza „Hasło piechura” – zajęła II miejsce, a Joanna Kozaczka za recytację wiersza „Jak Pan Bóg na bitwę patrzył” zdobyła równie wysokie III miejsce. Nasze reprezentantki otrzymały piękne dyplomy oraz nagrody. Gratulacje!
W dniu dzisiejszym Kuratorium Oświaty w Krakowie podało listę uczniów zakwalifikowanych do etapu rejonowego konkursu humanistycznego. Na liście tej znalazły się dwie nasze uczennice z klasy VI:
Paulina Gadziała
Julia Kowal
Gratulujemy!!!
Etap rejonowy odbędzie się w czwartek 10 grudnia.
administrator dnia 16/11/2015
XV Międzyszkolny Konkurs Plastyczny "OZDOBA CHOINKOWA"
Przedstawiamy regulamin kolejnej edycji Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego „OZDOBA CHOINKOWA” organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej.