Dnia 08.01.2016 r. odbył się w naszej szkole III Szkolny Konkurs Kolęd pt. „Hej, Kolęda”. Do konkursu przystąpiło 18 wykonawców kolęd i pastorałek z klas I-VI, którzy wystąpili z instrumentami lub podkładami muzycznymi.
Jury w składzie p. Bogusława Serwicka, ks. Bogdan Więcek i p. Jadwiga Kozłowska, biorąc pod uwagę znajomość słów kolęd, poprawność wykonania, choreografię, poczucie rytmu, emisję głosu, przyznało następujące miejsca:
W kategorii klas I-III
Emilia Kowal - kl. III
Paulina Wątroba - kl. II
Karolina Ryczek - kl. III
Wyróżnienie - Aleksandra Zych - kl. II
W kategorii klas IV-VI
Julia Kowal - kl. VI
Klaudia Bork - kl. V
Joanna Kozaczka - kl. V
Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz drobne upominki. Wszystkim gratulujemy i zachęcamy do kolędowania do 2 lutego.
Ważna informacja dla uczniów korzystających z obiadów refundowanych przez Pomoc Społeczną!
W pierwszym tygodniu stycznia obiady będą wydawane według starej listy z grudnia 2015.
Aby uczniowie mogli korzystać z obiadów w kolejnych dniach, rodzice muszą zgłosić się niezwłocznie do Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dąbrowie Tarnowskiej w celu złożenia nowego wniosku na rok 2016.
administrator dnia 04/01/2016
Wigilia szkolna 2015
„Dlaczego jest Święto Bożego Narodzenia? - Dlatego, żeby się uczyć miłości od Pana Jezusa. - Dlatego, żeby podawać sobie ręce. - Dlatego, żeby uśmiechać się do siebie. - Dlatego, żeby sobie przebaczać.”
Jak co roku, w ostatnim dniu przed feriami świątecznymi, cała społeczność naszej szkoły, wraz z zaproszonymi gośćmi, zgromadziła się na pięknie udekorowanej sali, aby spędzić wspólnie parę chwil i poczuć nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
Uroczystość rozpoczął dyrektor szkoły p. Bogusław Marek, który przywitał: Wiceburmistrza Dąbrowy Tarnowskiej p. Stanisława Ryczka, sołtysa Smęgorzowa p. Ryszarda Ciombora, proboszcza parafii ks. Bogdana Więcka, przybyłych rodziców, z przewodniczącą Rady Rodziców p. Elżbietą Ryczek, wszystkich pracowników i nauczycieli oraz uczniów naszej szkoły. Następnie, w swoim słowie, wprowadził obecnych w atmosferę świątecznego przesłania, życzliwości, radości i konieczności dzielenia się z innymi, szczególnie biednymi i samotnymi , radością nadchodzących dni. Wszystkim obecnym oraz ich domownikom pan dyrektor przekazał serdeczne - świąteczne i noworoczne życzenia.
W podobnym nastroju przebiegło wystąpienie p. Wiceburmistrza, który również złożył, w imieniu Burmistrza, Rady Miejskiej oraz p. Sołtysa życzenia świąteczne obecnym na sali oraz mieszkańcom Smęgorzowa. Jego obecność związana była również z wręczeniem NagrodyBurmistrza, nauczycielce p. Irenie Golonce.
Następnie uczniowie klas V, VI i III zaprezentowali program artystyczny, w którym przeplatały się wiersze, piosenki, kolędy i życzenia. Występ prowadziły: Klaudia Bork, Joanna Kozaczka i Karolina Przybyło z klasy V. W trakcie występów, p. dyrektor oficjalnie ogłosił wyniki i wręczył nagrody w konkursach recytatorskich i konkursach wiedzy, poświęconych przyszłemu patronowi naszej szkoły Kornelowi Makuszyńskiemu. Wyniki konkursów ogłoszone są na stronie internetowej szkoły.
Po występie wszyscy zasiedli do pięknie ozdobionych stołów, aby spożyć wspólny posiłek. Jak zawsze kochane mamusie z wszystkich klas upiekły pyszne ciasta, a pracownica szkoły p. Teresa Rygielska ugotowała pachnący i smaczny barszczyk.
Spotkanie zakończyło się wspólnym dzieleniem się opłatkiem oraz wzajemnym składaniem sobie życzeń.
Występ, dekoracje, stroiki oraz udekorowanie stołów przygotowały panie: Agnieszka Chmura, Anna Kaczówka, Katarzyna Dziekan-Kozioł, Elżbieta Ryczek oraz Bogusława Serwicka. Gościnnie, p. Barbara Kuta, przygotowała dwie piosenki, wykonane przez uczniów klasy III. Dziękujemy również za pomoc mamom: Edycie Bork, Agnieszce Drąg, Annie Kowal, Elżbiecie Przybyło, Magdalenie Szkotak .
Wszystkim, którzy pomogli w zorganizowaniu spotkania serdecznie dziękujemy.
Wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom i pracownikom, oraz ich Rodzinom życzymy zdrowych, wspaniałych Świąt Narodzenia Pańskiego oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku 2016!
15 grudnia br. uczniowie klas I-III wzięli udział, po raz drugi w tym roku szkolnym, w spotkaniu z cyklu „Poczytaj mi przyjacielu”. Była to kontynuacja czytania książki Kornela Makuszyńskiego pt. ”Przygody Koziołka Matołka” rozpoczętego w listopadzie przez trzecioklasistów. Tym razem gospodarzami byli uczniowie klasy II wraz z wychowawczynią p. Alicją Bańbor.
Wszystkich uczestników spotkania powitał dyrektor szkoły p. Bogusław Marek. Wśród zaproszonych gości byli również: ks. Bogdan Więcek, p. Irena Golonka , p. Barbara Kuta, p. Anna Kaczówka i p. Agnieszka Chmura.
Uczniowie z uwagą słuchali dalszych losów Koziołka Matołka i chętnie odpowiadali na zadawane pytania. Za każdą poprawną odpowiedź uczeń otrzymywał „słodką” nagrodę. Przygotowane wcześniej fragmenty prezentowali kolejno następujący uczniowie: Patrycja Taraska, Gabriela Ryczek, Jakub Ryczek, Angelika Garstka, Aleksandra Lekarczyk i Piotr Przybyło. Wkrótce będziemy mogli poznać kolejne ze 120-u przygód Koziołka.
Drugi i ostatni etap I Szkolnego Konkursu Wiedzy o Kornelu Makuszyńskim
W ostatni piątek, tj. 18 grudnia br. grupa uczniów klas V i VI przystąpiła do finałowych rozgrywek w konkursie wiedzy o przyszłym patronie naszej szkoły Kornelu Makuszyńskim. Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym brali udział wszyscy uczniowie klas IV – VI. Do finału zakwalifikowała się szczęśliwa „siedemnastka”, która wykazała się dużą wiedzą o tym wspaniałym pisarzu.
Test finałowy był bardzo trudny. Zawierał wiele szczegółów z życiorysu i twórczości Makuszyńskiego. Zawodnicy poradzili sobie z nim doskonale. Można było zdobyć maksymalnie 41 punktów. O tym, że walka była bardzo wyrównana, świadczy ilość zdobytych przez uczestników punktów. A oto najlepsi:
I miejsce – Paulina Gadziała i Monika Ryczek - klasa VI (po 40 pkt.)
II miejsce – Marcin Ryczek – kl. VI (39pkt.)
III miejsce – Maciej Chmura – kl. V (38,5pkt.)
Wyróżnieni:
Joanna Kozaczka – kl. V i Aleksandra Taraska – kl. VI (po 37,5 pkt.)
Mirosław Fido – kl. V i Julia Kowal – kl. VI (po 36 pkt.)
Wycieczka na spektakl teatralny "Dzieci Króla Baśni"
17 grudnia uczniowie klas I-III wraz z opiekunkami wybrali się na wycieczkę do KinaMarzenie w Tarnowie na spektakl teatralny pt. „Dzieci Króla Baśni" w wykonaniu aktorów teatru ARTENES z Wrocławia.
Bajka opowiadała o trójce dzieci, które nie potrafiły bawić się ze sobą. Ciągle kłóciły się, przezywały, wytykając sobie zewnętrzne cechy wyglądu. Ich opiekun nie radził sobie z psotnikami, więc ku przestrodze opowiedział im historię o Królu Baśni, który wyjątkowo niegrzeczne dzieci zamienia w postacie z bajek do czasu, aż zrozumieją swoje postępowanie.
"Pinokio" z wielkim nosem, "Plastusia" z odstającymi uszami i "Gruba Dynia" wyruszyli w pełną przygód podróż do Krainy Króla Baśni, by prosić go o zdjęcie zaklęcia. Po drodze musieli zmierzyć się ze Złym Lichem, Złotym Cukierkiem i Wschodnim Wiatrem, pokonując ich prawdomównością, zdrowym odżywianiem i odwagą.
Na przestrzeni przygód dzieci stały się prawdziwymi przyjaciółmi. Przemiana, jaka w nich zaszła sprawiła, że dziadek Janek stał się szczęśliwym opiekunem. W spektaklu promowane były wartości: tolerancja i docenienie innych, niepoddawanie się w trudnych chwilach; nieocenianie innych według wyglądu (pozorów); poczucie troski i opieki ze strony świata dorosłych (opiekunów). Dzieci reagowały żywiołowo na interaktywne przedstawienie przeplatane piosenkami i błyskiem laserów. Spektakl wzbudził w dzieciach wiele pozytywnych emocji, oczarował wspaniałą scenografią, kostiumami i muzyką. Przedstawienie bardzo się dzieciom podobało a przestrogi kierowane do nich zapamiętają na długo.
Po spektaklu dzieci udały się do upragnionego miejsca – McDonald’s – oczywiście na zdrowe drugie śniadanko…
Święty Mikołaj lubi odwiedzać dzieci w każdym miejscu na całym świecie.
Jak co roku z niecierpliwością i utęsknieniem uczniowie naszej szkoły czekali na pojawienie się niezwykłego gościa. Tegoroczna nietypowa aura nie zmyliła Świętego Mikołaja. Pomimo braku białego puchu pojawił się 4 grudnia. Wszyscy bardzo się ucieszyli z tej niezwykłej wizyty. Oprócz pełnego prezentów worka, Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu. Rozmawiał z dziećmi, zachęcał ich, aby były grzeczne, słuchały rodziców i nauczycieli. Mikołaj osobiście wręczał duże paczki, a w nich – dla każdego coś dobrego! Za prezenty dzieci odwdzięczyły się pięknie zaśpiewanymi piosenkami i recytowanymi wierszami. Pamiętały również o prezencie dla Świętego Mikołaja - w końcu tak rzadko je dostaje. Śmiechu i radości było wiele. Na twarzach widać było wielkie wzruszenie i zadowolenie.
Wszyscy mają jeszcze jedno życzenie: ODWIEDŹ NAS MIKOŁAJU W NASTĘPNYM ROKU!
Po raz drugi odbyła się w naszej szkole Świąteczna Loteria Fantowa zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. Losy za złotówkę i dwa złote cieszyły się niezwykłą popularnością. Wszyscy z niecierpliwością oczekiwali na losowanie dwóch nagród głównych tj. gry planszowej zabawa w modę i piłkarzyków. Szczęśliwcami zostali Izabela Chmura z klasy III i Kacper Kowal z klasy I. Łączną kwota jaką udało się zebrać, to aż 169 złotych, która zostanie przeznaczona na potrzeby SU. Dziękujemy bardzo serdecznie wszystkim darczyńcom fantów.
Udział Rady Rodziców w I Kiermaszu Świątecznym w Dąbrowie Tarnowskiej
Tegoroczny świąteczny kiermasz zorganizowany po raz pierwszy w Dąbrowie Tarnowskiej cieszył się dużym powodzeniem. Stoiska umieszczone obok budynku Urzędu Miejskiego mieniły się kolorami tęczy, a prezentowane na nich ozdoby świąteczne były piękne i kunsztownie wykonane. Jednym z najpiękniejszych było stoisko przygotowane przez nasze mamy i sympatyków naszej szkoły.
Panie, na wiele dni przed kiermaszem, spotykały się i wykonywały, a właściwie wyczarowywały prawdziwe cudeńka: stroiki, świeczniki, bombki oraz inne ozdoby na choinki i świąteczne stoły.
Były też pyszne i pięknie udekorowane pierniczki. Stoisko cieszyło się dużym powodzeniem i zainteresowaniem. Prawie wszystkie ozdoby znalazły nabywców, a dochód uzyskany ze sprzedaży Panie przeznaczyły na zakup i wykonanie przyszłego sztandaru dla naszej szkoły.
Na ręce przewodniczącej Rady Rodziców pani Elżbiety Ryczek, w imieniu społeczności szkolnej, składamy serdeczne podziękowanie paniom: Barbarze Ryczek, Annie Kowal, Dorocie Bobro, Magdalenie Szkotak, Anecie Korzec, Agnieszce Wąż i Marcie Zych.
Gratulujemy wspaniałego pomysłu, a z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia życzymy wszelkiej pomyślności i dalszych owocnych inicjatyw na rzecz naszej szkoły.
Przedświąteczne odwiedziny Pani Stefanii Dulembowej
10 grudnia br. w godzinach południowych odwiedziła naszą szkołę długoletnia znajoma i przyjaciółka – pani Stefania Dulembowa. To była dla wszystkich uczniów bardzo miła niespodzianka. Przywitanie odbyło się na szkolnym holu. Miłego Gościa oraz towarzyszące Jej osoby powitał serdecznie dyrektor szkołyp. Bogusław Marek. Na spotkanie przybył również sołtys Smęgorzowa p. Ryszard Ciombor. Uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności śpiewacze (Emilka i Julia Kowal), recytatorskie (Klaudia Bork, Joanna Kozaczka i Tomasz Kaczocha) oraz czytelnicze (Dawid Kowal). Byli to laureaci szkolnych i powiatowych konkursów, na których zajęli najwyższe lokaty. Pan dyrektor przedstawił również pani Stefanii inne osiągnięcia naszych uczniów, szczególnie sporo medali, dyplomów i pucharów zdobyli nasi sportowcy. Pani Stefania bardzo ucieszyła się z występów oraz z tego, że Jej dar złożony na salę gimnastyczną przynosi wymierne rezultaty.
Wszyscy uczniowie indywidualnie składali pani Stefanii życzenia świąteczne oraz wręczali własnoręcznie wykonane laurki i upominki, a pani Stefania obdarowała ich słodkościami. Wzbogaciła również szkolną bibliotekę w wiele cennych woluminów. Ostatnim punktem wizyty było spotkanie z personelem szkoły.
Program ten, mający na celu mądre i aktywne zagospodarowanie czasu wolnego młodych Małopolan po zakończeniu zajęć lekcyjnych, daje każdemu uczniowi szkoły podstawowej szansę zdobycia podstawowych umiejętności pływackich.
Istotne jest również podniesienie świadomości dzieci z zakresu przestrzegania bezpieczeństwa podczas korzystania z kąpielisk. Ważnym aspektem programu jest profilaktyka wad postawy i skrzywień kręgosłupa. Ponadto pływanie wpływa korzystnie na podniesienie sprawności fizycznej.
Od września do listopada 2015 roku w naszej szkole był realizowany program „Już pływam”. Odbyło się 10 wyjazdów po 2 godziny zajęć na basenie. Z nauki pływania skorzystało 15 uczniów klas IV-V. Zajęcia z instruktorem odbywajmy się na krytej pływalni w Dąbrowie Tarnowskiej. Uczniowie bardzo chętnie w nich uczestniczyli. Pięcioro zdobyło kartę pływacką: Tomasz Kaczocha, Mateusz Ryczek, Damian Szczepanek z kl. IV oraz Maciej Chmura i Adrianna Stanek z kl. V.
Opiekę nad nimi w czasie dowozu i zajęć nauki pływania sprawował p. Stanisław Jarmuła.
Regularna aktywność fizyczna, dobrze zorganizowany czas wolny, to elementy „zdrowego stylu życia”, dobry sposób na grupową rozrywkę ze znajomymi.
Poniedziałek, 7 grudnia 2015 r., nasi uczniowie spędzili na sportowo na krytym lodowisku w Dębicy. Z tej dodatkowej formy aktywności fizycznej, pod opieką kierownika wycieczki p. Stanisława Jarmuły oraz opiekunów: p. Alicji Bańbor, p. Ireny Golonka, p. Barbary Kuta, p. Bogusławy Serwickiej, p. Agnieszki Chmura, skorzystało 40 uczniów i 10 rodziców.
Podstawowe korzyści płynące z jazdy na łyżwach to zgrabna sylwetka, efektywne spalanie kalorii, dobra kondycja i zdrowy wygląd. Ponadto jazda na łyżwach uczy koordynacji ruchowej, gracji i doskonale dotlenia organizm. Podczas godzinnej zabawy na łyżwach możesz stracić od 300 do 800 kcal, a przy w miarę systematycznym odwiedzaniu lodowiska – raz lub dwa razy w tygodniu – możesz szybko schudnąć i ładnie wyrzeźbić sylwetkę.
Może ci się wydawać, że podczas jazdy na łyżwach pracują głównie nogi. To jednak tylko złudzenie. Na łyżwach pracuje całe ciało. Nieustannie próbując utrzymać równowagę i zapanować nad rękami i nogami, sprawiasz, że większość mięśni jest poddawana ciągłemu napinaniu. Intensywnie ćwiczą mięśnie obręczy biodrowej oraz górna część ciała – zwłaszcza ramiona i ręce.
Przy odrobinie silnej woli i poczucia humoru na lodowisku można spędzić czas naprawdę miło, aktywnie i z korzyścią dla zdrowia.
Nam się to sprawdziło. Byliśmy bardzo zadowoleni z tego wypoczynku. Dziękujemy rodzicom za pomoc w opiece nad uczniami.
23 listopada br. roku odbył się po raz pierwszy w naszej szkole konkurs recytatorski, podczas którego uczniowie klas IV –VI zaprezentowali cząstkę dorobku literackiego przyszłego patrona naszej szkoły – Kornela Makuszyńskiego. Jury w składzie: p. Alicja Bańbor, p. A. Kaczówka oraz p. Barbara Kuta miało niełatwe zadanie, aby wyłonić najlepszych, spośród trzynastu recytatorów. Byli to: Tomasz Kaczocha, Mateusz Ryczek, Wiktoria Kardaś, Dominika Kusiak, Paulina Wałaszek, Eryk Mosio, Tomasz Miotła z klasy czwartej; Joanna Kozaczka, Michalina Chmura, Karolina Przybyło, Klaudia Bork – z klasy piątej oraz Iwona Bobro i Monika Ryczek z klasy szóstej.
Konkurs był okazją do poznania twórczości K. Makuszyńskiego zarówno w poezji jak i w prozie. Wysłuchaliśmy fragmentów prozy z książek: „Bezgrzeszne lata”, „O dwóch takich, co ukradli księżyc”, „Awantura o Basię”. W wierszach poznaliśmy go jako człowieka pełnego humoru, ale także jako wiernego patriotę.
Werdykt Jury:
I miejsce – Tomasz Kaczocha (wiersz „Jak diabeł chciał kupić konia”) II miejsce – Joanna Kozaczka (wiersz „Hasło piechura”) III miejsce – Klaudia Bork („Jak Pan Bóg na bitwę patrzył”) wyróżnienie – Monika Ryczek („Po bitwie”) wyróżnienie – Karolina Przybyło („Wierszyk dziecinny”)
Gratulujemy!
Uroczyste podsumowanie wszystkich konkursów związanych z Kornelem Makuszyńskim odbędzie się 22 grudnia.
XII Powiatowy Przegląd Dorobku Artystycznego Szkół "PŁOMIEŃ 2015"
2 grudnia 2015 r. uczennica klasy szóstej Julia Kowal reprezentowała naszą szkołę na XII Powiatowym Przeglądzie Dorobku Artystycznego Szkół „PŁOMIEŃ 2015” im. Jerzego Brauna. Organizatorem konkursu był Dąbrowski Dom Kultury. Uczniowie rywalizowali ze sobą w kilku kategoriach wiekowych jako soliści lub zespoły wokalno-instrumentalne. Tematyka konkursu to piosenki do słów Jonasza Kofty i Agnieszki Osieckiej. Repertuar prezentowany przez młodych artystów był bardzo różnorodny ale trafnie dobrany. Nasza uczennica przygotowane przez p. Barbarę Kutę zaśpiewała dwie piosenki: „Dziś prawdziwych cyganów już nie ma” oraz „W żółtych płomieniach liści”, za co otrzymała III miejsce w kategorii solistów klas 4-6. Podczas koncertu laureatów, który odbył się 6 grudnia 2015 roku, została nagrodzona pamiątkowym dyplomem oraz statuetką. Gratulujemy Julii tego sukcesu. Życzymy powodzenia we wszystkich przyszłych konkursach.
Serdeczne podziękowania kierujemy do organizatora przeglądu - Dyrektora Dąbrowskiego Domu Kultury p. Pawła Chojnowskiego za bardzo dobre przygotowanie konkursu oraz warunków scenicznych, za stworzenie okazji do promowania młodych talentów, rozwijanie zainteresowań oraz integrację dzieci, młodzieży i nauczycieli powiatu dąbrowskiego.
Za ofiarną i wyczerpującą pracę podczas przeglądu dziękujemy także jury oraz obsłudze technicznej.