W środę, 16.03.2016 r., przeprowadzone zostały Gminne Igrzyska Młodzieży Szkolnej w piłce ręcznej chłopców. Do rywalizacji przystąpiły 4 drużyny: SP-1 i SP-2 z Dąbrowy Tarnowskiej, SP Nieczajna Górna oraz SP Smęgorzów. Turniej rozgrywany był systemem gry każdy z każdym, 2 x 10 minut.
W wyniku zaciętej rywalizacji nasi szczypiorniści zdobyli I miejsce i awansowali do zawodów o mistrzostwo powiatu. Jej wyniki przedstawiają się następująco:
SP Smęgorzów – SP-1 DT 6:6
SP Smęgorzów – SP Nieczajna G. 5:4
SP Smęgorzów – SP-2 DT 7:1
Drużyna prowadzona przez p. Stanisława Jarmułę występowała w składzie:
Jacek Ciećko, Kamil Korzec, Damian Kusiak, Marcin Ryczek z klasy VI, Maciej Chmura, Dawid Drąg, Paweł Kmieć z klasy V, Tomasz Miotła, Mateusz Ryczek z klasy IV.
Dnia 2 marca br. w Nowym Sączu odbył się trzeci i ostatni etap zmagań najlepszych humanistów naszego województwa w kategorii szkół podstawowych. Miło nam poinformować, że dotarła do finału również uczennica naszej szkoły Paulina Gadziała z klasy szóstej.
Temat główny konkursu: „Czas wielki zegarmistrz świata”.
Tematyka poszczególnych etapów:
I etap - „Wszystko ma swój czas”. II etap – „Czas wiele może”. III etap – „Czas daje – czas rzeczy wykrada”.
Do każdego z etapów obowiązywał inny zestaw lektur. Nasza finalistka musiała więc spędzić wiele czasu na studiowaniu lektur oraz na powtarzaniu i utrwalaniu wiedzy z zakresu szkoły podstawowej z języka polskiego. Podczas kolejnych etapów musiała rozwiązać wiele trudnych zadań polonistycznych oraz napisać kilkanaście wypracowań na tematy związane z lekturą konkursową. Uczennica pracowała pod kierunkiem polonistki p. Bogusławy Serwickiej.
Gratulujemy Paulinie sukcesu i życzymy powodzenia w dalszej nauce.
23 lutego br. na lekcji języka polskiego dwie grupy uczniów klasy czwartej zaprezentowały własne wersje baśni „Kopciuszek” wg wiersza Wandy Chotomskiej. W roli reżyserów wystąpili Tomasz Kaczocha i Klaudia Ryczek. Razem z pozostałymi uczniami przydzielili role, przygotowali dekoracje oraz stroje. W przygotowanie występu zaangażowały się mamy oraz wychowawczyni p. Anna Kaczówka.
Sam występ dostarczył wszystkim wielu emocji i wrażeń. Aktorzy wysłuchali wiele cennych uwag od widowni, co na pewno pozwoli w przyszłości poprawić i udoskonalić podobne występy. Lekcja dostarczyła nie tylko wiedzy, ale także dobrej zabawy.
W dniach 29.02 - 02.03.2016 r. dzieci z naszej szkoły przeżywały czas rekolekcji, w których aktywnie uczestniczyły wraz z nauczycielami. Rekolekcje w tym roku głosił o. Franciszek Popowicz z Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Odporyszowie, które jest słynnym nadwiślańskim Sanktuarium Maryjnym.
W czasie ćwiczeń duchowych każde dziecko miało zbudować niewidzialny, jednoosobowy pojazd zwany „Niebolotem”, za który będzie samo odpowiadało.
Aby móc rozpocząć lot trzeba mieć klucz – którym jest Krzyż – znak naszego Zbawienia.
Naukom rekolekcyjnym towarzyszyły: piosenki „Umba tatatumba...”, „Ile razy nabiorę tchu – u...”, „Dzika Afrika...” i liczne, dużo mówiące przykłady.
Na koniec piękną grą i śpiewem podziękowaliśmy Ojcu za zapał w głoszeniu Ewangelii. Klaudia Bork – podziękowała piosenką, Kamil Korzec – słowem, a drobnymi, pięknymi upominkami Monika Ryczek i Julia Kowal pod okiem p. Barbary Kuty.
Czy udało się wszystkim zbudować osobisty „Niebolot”, by „Niebodrogą” dotrzeć do Chrystusa?
Kolejne spotkanie z cyklu "Poczytaj mi przyjacielu"
Trzecie spotkanie uczniów klas I–III z bohaterem książki Kornela Makuszyńskiego – Koziołkiem Matołkiem odbyło się dnia 22 lutego 2016 r. Tym razem wśród czytających byli uczniowie klasy III: Jakub Cabała, Amelia Dynak, Wiktoria Dzięgiel, Adrian Kogut, Jakub Kozaczka i Martyna Pikul. Wszyscy starali się przestrzegać podstawowych kryteriów pięknego czytania. Książka ta wciąż wzbudza u czytających duże zainteresowanie, czego dowodem jest aktywność dzieci podczas udzielania odpowiedzi na pytania związane z wysłuchanymi tekstami. Uczniowie mieli okazję sprawdzić swoje możliwości w zakresie rozumienia słuchanego tekstu, ale także zobaczyć na mapie Polski i świata miejsca, w których znalazł się główny bohater zanim trafił do Pacanowa.
W poniedziałek, 15.02.2016 r., przeprowadzone zostały Gminne Igrzyska Młodzieży Szkolnej w mini koszykówce dziewcząt. Do rywalizacji przystąpiły 3 drużyny: SP-1 i SP-2 z Dąbrowy Tarnowskiej oraz nasza szkoła. Turniej rozgrywany był systemem gry każdy z każdym, cztery kwarty po 6 minut.
Po zaciętej rywalizacji, gdyż wynik z SP-2 został ustalony po dwukrotnej dogrywce, nasze dziewczęta wywalczyły II miejsce i awansowały do zawodów o mistrzostwo powiatu. Jej wyniki przedstawiają się następująco:
Drużyna prowadzona przez p. Stanisława Jarmułę występowała w składzie:
Iwona Bobro, Julia Kowal, Natalia Miotła, Barbara Ryczek, Monika Ryczek, Aleksandra Szwajkosz, Aleksandra Taraska z klasy VI, Klaudia Bork, Joanna Kozaczka, Karolina Przybyło z klasy V, Dominika Kusiak z klasy IV.
W dniach 29 lutego - 2 marca w kościele w Smęgorzowie odbywać się będą rekolekcje wielkopostne. W naszej szkole lekcje rozpoczynają się zgodnie z planem, po drugiej lekcji uczniowie udadzą się do kościoła. Pozostaną pod opieką nauczycieli do zakończenia nauk rekolekcyjnych.
Pozostałe lekcje w dniach rekolekcji są odwołane.
administrator dnia 22/02/2016
III wizyta podróżnika - odwiedzimy Brazylię
29 lutego (poniedziałek) będziemy po raz trzeci gościć podróżnika z firmy Trzask. Za pierwszym razem poznaliśmy Republikę Południowej Afryki, za drugim - Chiny. Tym razem pokaże nam Brazylię, gdzie odbędą się w tym roku Igrzyska Olimpijskie.
Zapraszamy wszystkich chętnych - zadowolenie gwarantowane. Cena - 4 zł.
Uczennica klasy III Emilia Kowal oraz jej starsza siostra Julia z klasy VI z powodzeniem reprezentowały naszą szkołę w trzech konkursach kolęd i pastorałek.
Pierwszy z nich III Międzygminny Festiwal Kolęd odbył się w Dąbrowskim Domu Kultury. W kategorii klas III – IV Emilia Kowal zdobyła III miejsce, Julia w kategorii V-VI zdobyła wyróżnienie.
Organizatorem drugiego – Gminnego Konkursu Kolęd i Pastorałek była SP-1 w Dąbrowie Tarnowskiej. Jury składające się z nauczycieli wszystkich szkół uczestniczących w tych eliminacjach przyznało naszej uczennicy EmiliiI miejsce w kategorii klas I-III, Julia zaś w kategorii klas IV-VI zajęła III miejsce.
Ostatnim etapem naszego wspólnego kolędowania był Finał III Międzygminnego Festiwalu Kolęd, w którym obie nasze uczennice Julia i Emilia w odpowiadających im kategoriach wiekowych zdobyły trzecie miejsca, za co otrzymały puchary i pamiątkowe dyplomy.
P. Barbara Kuta wraz z Emilią i Julią i ich rodzicami serdecznie dziękują Dyrekcji DDK, obsłudze nagłaśniającej, komisjom jury oraz wszystkim nauczycielom, dzięki którym został przygotowany konkurs w SP-1 za bardzo dobrą i przemyślaną organizację tych konkursów.
Najlepiej jest u dziadków, to każde dziecko wie. Najlepiej jest u dziadków, gdy smutno ci i źle. Choć przygód wciąż szukamy i poznać chcemy świat Najlepiej jest u dziadków, tu każdy wraca rad.
Dzień Babci i Dzień Dziadka to wyjątkowe daty w kalendarzu, jedne z najmilszych i najsympatyczniejszych dni w roku. W tych dniach babcie i dziadkowie obdarzani są wspaniałymi dowodami miłości.
To szczególne święto w naszej szkole od wielu lat. Ze względu na ferie, tym razem uroczystość odbyła się trochę później – 8 lutego. Babcie i dziadkowie nie zawiedli i przybyli bardzo licznie, aby podziwiać występy swoich wnucząt. Dla kochanych gości rodzice przygotowali poczęstunek w postaci ciasta, kawy i herbaty, a dzieci wspaniały program artystyczny. Uroczystość rozpoczął dyrektor szkoły p. Bogusław Marek, przywitał wszystkich ciepłymi słowami i zaprosił do wysłuchania życzeń oraz wyrazów miłości i wdzięczności. W swym wystąpieniu podkreślił, że tak jak dawniej, tak i dziś babcie i dziadkowie są niezastąpieni, gotowi poświęcić swój czas, troskę, cierpliwość, serce ukochanym wnuczętom. W pięknie udekorowanej sali dzieci pod kierunkiem wychowawczyń: p.Alicji Bańbor, p. Ireny Golonki i p. Barbary Kuty oraz p. Anny Kaczówki, przedstawiły program artystyczny, wzruszające wiersze, piosenki okolicznościowe i taniec. Nie obyło się bez braw, uśmiechów oraz ukradkiem ocieranych łez. Część artystyczna zakończyła się odśpiewaniem życzeń i wręczeniem Babciom i Dziadkom laurek oraz drobnych upominków wykonanych samodzielnie przez ich wnuczęta, poprzez które chciały wyrazić wdzięczność i podziękować za obecność w ich życiu oraz za to, że je kochają i wspierają.
Oprócz montażu słowno - muzycznego, szanowni goście wraz z wnukami wzięli udział w licznych konkursach i zabawach zdobywając odznakę SUPER BABCI i SUPER DZIADKA.
Był to wspaniały dzień, pełen wzruszeń, serdeczności, radości, uśmiechu i wspólnej zabawy. Kochanym Babciom i drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków.
5 lutego br. 32-osobowa grupa uczniów klas IV–VI wraz z opiekunkami: AgnieszkąChmurą, Anną Kaczówką i Bogusławą Serwicką, wybrała się do Tarnowa, aby obejrzeć spektakl teatralny „Przygody Tomka Sawyera”, opracowany na podstawie książki MarkaTwaina, przez zespół teatralny „ARTENES” z Wrocławia. Powieść ta jest lekturą obowiązkową w klasie piątej.
Przygody urwisa w szerokich, nieco poprzecieranych spodniach, od lat fascynują wszystkich miłośników prawdziwych przygód. Niektóre z nich wywołują uśmiech, inne zadumę, ale żadna nie jest nudna, tchnąca nijakością. Trafność opisu przeżyć i emocji Tomka oraz jego przyjaciół: Hucka Finna i Becky Thatcher, pokazuje, jak dobrze Mark Twain czuł i rozumiał (pamiętał) sposób przeżywania świata przez dorastające dzieci. Ktoś kiedyś powiedział, że nawet gdyby „Przygody Tomka Sawyera” były jego jedynym dziełem, i tak „zapisałby się złotymi głoskami w historii literatury”.
Zasiedliśmy zatem wygodnie w pierwszych rzędach widowni kina „Marzenie”, by przeżyć jeszcze raz niesamowite przygody wesołego urwisa, Toma Sawyera z St. Petersburga nad Missisipi. Magia teatru przeniosła nas nad brzegi Wielkiej Rzeki…
W piątek 12 lutego w naszej szkole będą robione zdjęcia klasowe. W ofercie będą również zdjęcia towarzyskie, legitymacyjne, itp. Pełna oferta wraz z cenami wisi na drzwiach wejściowych do szkoły. Poniżej można zapoznać się z ofertą nie zawierającą cen.
13 stycznia br. wszystkie klasy wraz z wychowawcami oraz niezawodni rodzice, bawili się na szkolnej zabawie karnawałowej. Jak zwykle nie zabrakło atrakcji. Do tańca przygrywał nam DJ Rafał. Tańczyli wszyscy, nawet nauczyciele i rodzice. Popisowym tańcem w wykonaniu starszych był taniec belgijski, prowadzony przez p. Stanisława Jarmułę. A uczniowie brawurowo odtańczyli Zumbę, pod przewodnictwem Dawida, Michasi i Maćka. Dzieci i młodzież wystąpili w pięknych i zabawnych, karnawałowych strojach. Mamusie w klasach przygotowały różne smakołyki, aby poprawić kondycję swoich pociech. Klasy i sala do tańca były pięknie i kolorowo wystrojone. Czas, spędzony na tańcach i zabawie minął bardzo szybko, ale wspomnienia pozostaną na bardzo długo!
Do kolędy misyjnej przygotowania trwały już od listopada. Dzieci otrzymały scenki, wykonywały stroje, przygotowywały gwiazdy, skarbonki, oprawę liturgiczną.
27 grudnia 2015 r. w Święto Świętej Rodziny Ks. Proboszcz Bogdan Więcek uroczyście posłał kolędników misyjnych z zadaniem niesienia Orędzia Narodzonego Jezusa do domów w naszej parafii.
Pierwszy raz kolędnicy misyjni w Diecezji Tarnowskiej wyruszyli z życzeniami do domów w 1993 r. Obecnie kolęduje ok. 20 000 małych kolędników. Docierają oni do serc rówieśników i dzielą się wiarą, zanoszą Boże błogosławieństwo przybliżając ważne wydarzenia danego roku. Po zakończonej Mszy Św. u stóp ołtarza i szopki betlejemskiej z gwiazdami dzieci zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie. 28 grudnia 2015 r. każda grupa z gwiazdą, skarbonką, pamiątką i śpiewem kolęd na ustach wyruszyła w wyznaczone części parafii.
Pogoda w tym roku sprzyjała, było słonecznie i ciepło (+10 st. C).
Mottem tegorocznej kolędy misyjnej były następujące słowa:
„Cristo causai rajcu” – (Kristo Kausaj Rajku) tzn. „Oddali życie dla Chrystusa”.
5 grudnia 2015r. zostali ogłoszeni błogosławionymi o.o. franciszkanie z Polski o. Michał Tomaszek z Zawady k/Tarnowa z Diecezji Tarnowskiej i o. Zbigniew Strzałkowski ze Śląska. Obaj zostali zamordowani w Peru przez organizację Świetlisty Szlak.
Celem kolędy było też wsparcie misjonarzy w pracy w Afryce, Ameryce Płd. i Azji.
„Całym sercem dziękujemy za gościnę miłą. Ta pamiątka niech przypomni co się dziś zdarzyło. A za Wasze hojne datki niech Jezus odpłaci. Darzy szczęściem, dobrym zdrowiem, łaskami wzbogaci”
Dziękujemy za ochotne zaangażowanie 40dzieci naszej szkoły i parafii, 14opiekunom (Weronice i Wiktorii Ryczek, p. Magdalenie Chmurze, p. Agnieszce Chmurze, Rafałowi Kmieciowi, Annie Kowal, Gabrieli Kozaczce, Izabeli Szkotak, Monice Drąg, Joannie i Emilii Zych, Mateuszowi i Karolowi Korcom oraz Bartkowi Garstce) 7grup, za zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom podczas kolędowania, a rodzicom za pomoc w podwożeniu grup.
Mieszkańcom za życzliwość, poczęstunki i hojne datki.
Dzieci zebrały kwotę 3 342 zł, która zostały przekazane na rzecz Funduszu Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci.
Miło nam poinformować, że nasza uczennica - Paulina Gadziała z kl. VI - zakwalifikowała się do finału wojewódzkiego Małopolskiego Konkursu Humanistycznego. Gratulujemy!!! Finał odbędzie się w środę 2 marca.