HomeContact
Publiczna Szkoła Podstawowa w Smęgorzowie
TU JESTEŚMY

e-podręczniki

Dyplomy 2015/2016

Dyplomy 2014/2015

Dyplomy 2013/2014

Dyplomy 2012/2013

Bierzemy udział

PowitanieŚwiąteczne Kartki Dobroczynne

Nasza szkoła włączyła się kolejny raz w akcję Stowarzyszenia "Sursum Corda". Na przerwach można kupić Świąteczne Kartki Dobroczynne w cenie 2 zł. Wzory można zobaczyć na stronie stowarzyszenia.

http://www.sc.org.pl/projekty/swiatecznekartkidobroczynne/


administrator dnia 25/11/2015
Drukuj
Wywiadówka

25 listopada 2015 r. (środa) odbędzie się zebranie z rodzicami. Zebranie rozpocznie się o godz. 16.30 zebraniem ogólnym z dyrektorem na holu. Wszyscy nauczyciele będą w szkole od godz. 16.15.
O godz. 16.15 odbędzie się spotkanie dyrektora ze Szkolną Radą Rodziców.

 


administrator dnia 23/11/2015
Drukuj
Wycieczka do Pacanowa

Dzień 17 listopada był dawno oczekiwany i bardzo upragniony przez uczniów kl. II i III. Tego dnia odbyła się wycieczka do Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie. Wieś ta położona jest w województwie świętokrzyskim, w powiecie buskim. Sławę zawdzięcza „Przygodom Koziołka Matołka”.

Głównym celem wyjazdu było bliższe zapoznanie się z miejscem, do którego wędrował Koziołek Matołek, tytułowy bohater książki napisanej przez naszego przyszłego patrona szkoły – Kornela Makuszyńskiego. Przy tej okazji dzieci utrwaliły najsłynniejsze postaci z bajek polskich, rosyjskich, niemieckich, szkockich, norweskich, francuskich, hiszpańskich oraz włoskich, które rozpoznawały po wyglądzie flag.

Kiedy przyjechaliśmy na miejsce zauroczyło nas zewnętrzne piękno budynku Europejskiego Centrum Bajki znajdującego się w „Zaczarowanym ogrodzie”, pełnym zieleni, wykonanych z gipsu i wikliny bajkowych postaci, labiryntów oraz miniaturowych budowli.

Wewnątrz tej wspaniałej budowli zwiedzaliśmy wiele różnych komnat, po których oprowadzała nas pani przewodnik. Było tam także kilka okazji do zabawy. Do największych atrakcji należała podróż zaczarowanym pociągiem. Przez jego okna mogliśmy obserwować piękno naszej polskiej ziemi, podwodne krainy oraz kosmos. Bardzo przyjemnie upłynął nam też czas w bawialni oraz na lekcji teatralnej, podczas której poznaliśmy różne rodzaje marionetek, pacynek używanych w teatrzyku kukiełkowym.

Bardzo szybko minął czas przeznaczony na zwiedzanie wnętrza budynku, gdzie często przebywaliśmy w towarzystwie komicznego Koziołka Matołka.

Bezdeszczowa, listopadowa pogoda pozwoliła na to, by dalszy czas spędzić na spacerze po zaczarowanym ogrodzie. Była to doskonała okazja do zrobienia pamiątkowych zdjęć we wnętrzu bajkowych budowli i w towarzystwie kolorowych postaci z wielu znanych nam książek dla dzieci.

Europejskie Centrum Bajki jest miejscem, które dostarczyło uczniom, rodzicom i nauczycielom „tysiąca wrażeń”. To bardzo udana wycieczka na długo pozostanie w naszej pamięci.

Część uczestników zwiedziła również kościół św. Marcina w Pacanowie, który stanowi Sanktuarium Jezusa Konającego, a w 2008 r. decyzją papieża Benedykta XVI został podniesiony do rangi Bazyliki Mniejszej.

Zdjęcia >>>

administrator dnia 22/11/2015
Drukuj
III Powiatowy Konkurs Recytatorski "Od Niepodległości do Niepodległości"

13 listopada 2015 r. w Żdżarach koło Radgoszczy odbył się III Powiatowy Konkurs Recytatorski „Od Niepodległości do Niepodległości” z okazji 97. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i poświęcony obronie wartości niepodległościowych w latach 1798 – 1989.

Celem konkursu jest propagowanie kultury literackiej i recytacji poezji, krzewienie wartości patriotycznych wśród dzieci i młodzieży, szczególnie niepodległościowych i wolnościowych.

Organizatorami konkursu są: Dąbrowski Dom Kultury, Powiatowa Biblioteka Publiczna w Brniu, Gminna Biblioteka Publiczna w Radgoszczy i Urząd Gminy w Radgoszczy.

Recytatorzy występowali w trzech kategoriach wiekowych i prezentowali po jednym utworze, którego czas nie przekraczał 6 minut. Niezależne i kompetentne jury powołane przez organizatorów oceniało dobór repertuaru, dykcję i ogólne wrażenie artystyczne.

Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice klasy piątej: Klaudia Bork i Joanna Kozaczka.

Obie wygłosiły wiersze patriotyczne, których autorem jest Kornel Makuszyński, przyszły patron naszej szkoły. Chcieliśmy zaprezentować na szerszym forum sylwetkę poety, jako patriotę, który kochał Polskę i pragnął jej wolności.

W końcowym rezultacie nasze reprezentantki zajęły bardzo wysokie miejsca. Klaudia Bork za recytację wiersza „Hasło piechura” – zajęła II miejsce, a Joanna Kozaczka za recytację wiersza „Jak Pan Bóg na bitwę patrzył” zdobyła równie wysokie III miejsce. Nasze reprezentantki otrzymały piękne dyplomy oraz nagrody. Gratulacje!

Zdjęcia >>>

administrator dnia 22/11/2015
Drukuj
Konkurs humanistyczny

W dniu dzisiejszym Kuratorium Oświaty w Krakowie podało listę uczniów zakwalifikowanych do etapu rejonowego konkursu humanistycznego. Na liście tej znalazły się dwie nasze uczennice z klasy VI:

  • Paulina Gadziała
  • Julia Kowal

Gratulujemy!!!

Etap rejonowy odbędzie się w czwartek 10 grudnia.

administrator dnia 16/11/2015
Drukuj
XV Międzyszkolny Konkurs Plastyczny "OZDOBA CHOINKOWA"

Przedstawiamy regulamin kolejnej edycji Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego „OZDOBA CHOINKOWA” organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej. 

 

regulamin >>>


administrator dnia 15/11/2015
Drukuj
Wycieczka klasy I

12 listopada uczniowie klasy I wraz wychowawczynią p. Ireną Golonką oraz p. Anną Kaczówką i p. Agnieszką Chmurą wyjechali na jednodniową wycieczkę do Dąbrowy Tarnowskiej.

Pierwszym etapem była wizyta w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Dzieci miały okazję oglądnąć prezentację multimedialną na temat konieczności przestrzegania zasad bezpieczeństwa w domu, w szkole i w lesie, wyposażenie samochodów strażackich służących do ratowania ludzi podczas wypadków drogowych i pożarów oraz brały udział w ćwiczeniach praktycznych dotyczących sposobów opuszczania zadymionego pomieszczenia.

Bardzo dziękujemy Strażakom za miłe przyjęcie i za przygotowanie ciekawego i pouczającego spotkania!

Kolejnym etapem wycieczki była wizyta w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Kozaczkowej. Oddział dla Dzieci tutejszej biblioteki prowadzi spotkania o Marii Konopnickiej i jej wierszach. W pięknej scenografii i miłej atmosferze wspólnie odkrywaliśmy świat ukryty w utworach poetki poprzez gest, słowo, taniec, piosenkę oraz rysunek. Było niezwykle sympatycznie, dziękujemy!

Następnym i już ostatnim etapem pobytu w stolicy naszego powiatu był Ośrodek Spotkania Kultur – czyli odrestaurowana synagoga. W synagodze obejrzeliśmy ciekawe wystawy, przedstawiające: historię naszego miasta, historię Żydów dąbrowskich oraz folklor Powiśla Dąbrowskiego.

Wszyscy wróciliśmy bardzo zadowoleni i pełni wrażeń. To był udany wyjazd!

Zdjęcia >>>

administrator dnia 15/11/2015
Drukuj
97. rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę!

W historii Polski, tak się składa,
był kiedyś ponad wiek niewoli.
Jedenastego listopada
nasz kraj z niewoli się wyzwolił.

I wtedy myśl powstała taka,
by przez szacunek dla przeszłości
ten dzień na zawsze dla Polaka
pozostał Dniem Niepodległości
.

(M. Brykczyński)

10 listopada 2015 roku świętowaliśmy w naszej szkole 97. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez uczniów klasy IV oraz V i I - pod kierunkiem p. Anny Kaczówki. W programie artystycznym ukazano burzliwe dzieje naszej Ojczyzny: czasy rozbiorów, powstania narodowe, walki Polaków o wolność i niepodległość. Młodzi artyści w symboliczny sposób przedstawili niezwykłą sytuację, kiedy 11 listopada 1918 roku, Polska odzyskała niepodległość, zrzuciła kajdany i po 123 latach niewoli powróciła na mapy Europy i świata.

Dla wszystkich była to doskonała lekcja historii.

Zdjęcia >>>

administrator dnia 12/11/2015
Drukuj
XXVII Małopolski Złaz Patriotyczno-Turystyczny Szlakami Legionistów "Łowczówek 2015"

6 listopada grupa 15 uczniów klas V i VI pod opieką dyrektora p. Bogusława Marka i p. Agnieszki Chmury, uczestniczyła w XXVII Małopolskim Złazie Patriotyczno – Turystycznym Szlakami Legionistów „Łowczówek 2015”.

W tym roku do wyboru było pięć tras prowadzących do miejsca zbiórki – cmentarza wojennego nr 171 w Łowczówku. Nasza grupa, podobnie jak poprzednim razem, wybrała szlak z Pleśnej, który na mapach turystycznych jest szlakiem czarnym.

Grupy biorące udział w imprezie, po przejściu trasy, zgłaszały się koło Cmentarza Legionistów przed godz. 11. Tu odbyło się uroczyste zakończenie imprezy. W Złazie udział brało udział kilkuset uczestników – uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z Tarnowa i okolic. Uczestniczyliśmy w uroczystej modlitwie za poległych i zapaliliśmy symboliczne znicze na grobach żołnierzy. Wysłuchaliśmy opowieści o boju I Brygady w okolicach Łowczówka. Podczas spotkania wręczono pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe uczestnikom (drużynom) Złazu.

Przed uroczystością odpoczęliśmy przy ognisku i posililiśmy się pieczonymi kiełbaskami.

Uczestnicząc w złazie mieliśmy okazję poznać historię bitwy pod Łowczówkiem i zwiedzić cmentarz, który położony jest na wzgórzu Kopaliny (398 m n.p.m.). Mieliśmy świadomość, że w tym pięknym bukowym lesie, w 1914 roku, polscy żołnierze walczyli i ginęli w obronie wolności.

Pod Łowczówkiem poległo 128 legionistów, 342 zostało rannych, kilkunastu dostało się do rosyjskiej niewoli. Była to jedna z większych bitew stoczonych przez I Brygadę Legionów Polskich.

Kolejnym złazem organizowanym przez tarnowski oddział PTTK będzie w styczniu Zimowy Złaz Turystów „Góra Św. Marcina” upamiętniający 153. rocznicę Powstania Styczniowego.

Zdjęcia >>>

Filmik o bitwie pod Łowczówkiem >>>

administrator dnia 12/11/2015
Drukuj